Az egyszerű bolygómű

Az egyszerű bolygóműnek több típusa van. Ezek közül a "legegyszerűbb", helyesebben a legelterjedtebb a P(P)N típusú, amelyben a két központi kerék közül az egyik külső fogazású (P = "pozitív") kerék, azaz napkerék, a másik belső fogazású (N = "negatív") kerék, azaz gyűrűkerék, s a köztük lévő bolygókerekek szintén külső fogazású (P = "pozitív") kerekek. (Ezt a típusjelölést a szerző vezette be: Structure and Analysis of Planetary gear Trains - Jnl. Mechanisms, Vol. 3.1968.) A párhuzamosan szerelt bolygókerekek kinematika szempontjából egyformán viselkednek, ezért elegendő lesz közülük majd egyet vizsgálni. A bolygókerekek a hordozótárcsából kiálló csapokra vannak ültetve. 

A P(P)N típusú bolygómű elvi vázlatán elegendő a központi kerekeknek csak a fölső felét ábrázolni, a hordozó tárcsát pedig forgattyús karral jelölni. E három elemnek a kivezethető tengelye (1, 2, ill. 3) természetesen a bolygómű O pontja körül forog(hat). Ahhoz, hogy e három tengely forgását tanulmányozhassuk, a bolygókereket kell vizsgálni. Ugyanis a bolygókeréknek mindig van három olyan pontja, amely kapcsolatban van (azonos pillanatnyi sebességgel mozog) a három központi tengelyű elem adott sugáron felvő pontjával: 

A bolygókerék P1 pontjának pillanatnyi sebessége megegyezik a napkerék kerületi sebességével, P2pontjáé a gyűrűkerék kerületi sebességével, a P3 pontjáé pedig a forgattyús kar forgattyújának kerületi sebességével.

A bolygómozgásról tanultakat alkalmazva a bolygókerékre, könnyen elemezhetjük a három központi tengely forgásvizsonyait.