Szeplőtelen fogantatás (10)

(Részlet: Népszabadság| 2001. június 2.

A Fidesz korai történetével foglalkozó sorozatunk mostani témája a szakkollégium. Mondhatjuk úgy is: az alapozás, az átmenet időszaka. Elsősorban arról szól a történet, hogy milyen előzmények hozták létre a Fideszt? Miért Rajk és Bibó lett a leghíresebb szakkollégiumok neve, és mi is történt a falakon kívül és belül? A körülményekről lesz szó, a start előtti készülődésről.

A szakkollégiumi mozgalomról többen azt tartják, hogy reformkommunista elképzelés: a Nékosz felújítása. A közgazdasági egyetemen Szabó Kálmán rektor, az ELTE-n Schmidt Péter dékán támogatta őket, mindketten volt népi kollégisták.

Külön téma lehetne csupán a szakkollégiumok névválasztása is. Rajkról, az ártatlanul kivégzett kommunista belügyminiszterről elsőként elnevezni egy intézményt bátor tett (hiszen Kádár János Rajk egyik kihallgatója volt). Nevének megőrzése is karakánság, még ha a névválasztás elsősorban a népi kollégiumok patrónusának szólt is: annak, hogy először a Nékosz adott társadalmi méretű lehetőséget a tehetséges szegény gyermekek tanulására.

- Akkor nem volt olyan széles lehetőség a névválasztásra, mint manapság, s mivel nálunk kollektív alapon születik minden döntés, 1973-ban állapodtunk meg arról, hogy Rajk László nevét vesszük fel, aki a Nékosz első számú politikai támogatója volt - mondja Chikán Attila. - Egy évbe tellett az engedélyeztetés, amihez Aczél személyes hozzájárulása is kellett. Saját újságunkban, a Szaklapban a nyolcvanas évek elején jelent meg az első cikk arról, hogy nevet kellene cserélni. Ettől kezdve 1989-ig - amikor mindent átkereszteltek -, folyt erről a vita. Ekkor 150 korábbi és akkori szakkollégista többsége úgy döntött, hogy tartsuk meg a nevet, azonosuljunk saját múltunkkal.

- Schmidt Péter és hajdani kollégista tanáraink sokat emlegették a Nékoszt - idézi fel Kukorelli István. - Mi is szerettük volna, hogy szakmailag is adjon valamit a kollégium, ne csupán munkásszálló legyen, ahová beraktak vietnamiakat, gyógypedagógusokat, mindenkit. Értelmiségivé akartunk válni, a focizás és a kocsmázás között szakmai beszélgetéseket is szerveztünk. Amikor a hetvenes években végeztünk, többen nevelőtanárok lettünk, az egész csapat beköltözött a Budaörsi úti kollégiumba.