.............. ............. ............. VISSZA. .
.

 
 
 
 
 

Dokumentumkötetünk szerkesztésével egy időben egymástól függetlenül, több helyen fogalmazódott a gondolat, hogy társadalmunk megújulási folyamatába illesztve, a mai körülményekhez igazítva új NÉKOSZ-t kellene szervezni. Két esetben e gondolat egy-egy felhívásban folytatódott, amelyeket itt közlünk.
 

MOZGALOM ÚJ NÉPI KOLLÉGIUMOK ALAPÍTÁSÁÉRT 
(MÚNKA)

Barátaink! 

Meggyőződésünk, hogy az egyes egyetemekhez és főiskolákhoz kapcsolt, gyakran karok, sőt szakok szerint szervezett állami kollégiumok (valójában inkább csak diákszállók) nem képesek olyan értelmiséget nevelni, amilyenre országunknak szüksége van, ezért az arra alkalmas kollégiumokból új népi kollégiumokat kell alapítani a következő elvek szerint:

Az új népi kollégiumoknak tagja lehessen származásra, világnézetre, nemzetiségre való tekintet nélkül minden olyan egyetemi és főiskolai hallgató,

– aki tanulmányai alatt kiváló szakmai felkészültség, önálló humanista gondolkodásmód, széles politikai látókör és sokoldalú műveltség megszerzésére törekszik,

– aki tanulmányai végeztével minden tudásával és erejével a népet akarja majd szolgálni, saját boldogulását a nép felemelkedésével összhangban akarja majd elérni.

Az új népi kollégiumokat egyetlen párt vagy mozgalom se sajátíthassa ki, minden kollégista egyénileg olyan politikai-társadalmi irányzatokat, programokat támogathasson, amelyek saját meggyőződése szerint leginkább szolgálják a nép érdekeit; az új népi kollégiumok legyenek a legtisztább értelemben vett népfrontos politika színterei.

Az új népi kollégiumokban az értelmiség legkülönbözőbb képviselői lakjanak együtt, jövendőbeli mérnökök és tanítók, orvosok és jogászok, erdészek és szobrászok stb., hogy megismerjék és átérezzék egymás problémáit és örömeit, hogy majd közös erővel, egymásra támaszkodva hatékonyan munkálkodhassanak a nép boldogulásáért.

Az új népi kollégiumok adjanak otthont a szomszéd népek hazánkban tanuló fiainak és lányainak is. Az új népi kollégiumokban egymást erősítse a hazafiság és az internacionalizmus.

Az új népi kollégiumok kollektívái a teljes önkormányzat alapján maguk dolgozhassák ki, s mindig az idők szavának megfelelően alakíthassák belső életüket, követelményrendszerüket, nevelési módszereiket.

Az új népi kollégiumok tömörüljenek szövetségbe, hogy a népi kollégiumi szellemet mindenhol ébren tartsák és táplálják, hogy tapasztalataikkal egymást segítsék, hogy érdekeiket közösen képviselhessék. A szövetség tanácsának határozata csak akkor legyen kötelező, ha azt egyhangúlag hozzák.

 Az új népi kollégisták közötti kohéziós erőt a szűkebb szülőföldhöz, a szülőfaluhoz, a szülővároshoz való tartozás érzése tartsa fönn, ezért az új népi kollégiumok tagságát a szülőföld szerint kell verbuválni. Földiek, egykori játszópajtások, testvérek kerüljenek egy kollégiumba, azon belül egy szövetkezetbe, hogy a közös élmények, a családok közötti ismeretségek, komaságok, az egészséges lokálpatriotizmus segíthesse a baráti kollektívák kialakulását, erősíthesse az összetartozás érzését, ébren tarthassa a honvágyat.

Az új népi kollégiumok tulajdonosai, fenntartói és üzemeltetői a megyei tanácsok legyenek. Budapesten és azokban az egyetemi (főiskolai) városokban, ahol több kollégium van, a megyék diákjaik számarányában osztozkodjanak a kollégiumokon.

Az új népi kollégiumokban a megyék olyan életkörülményeket biztosítsanak és úgy törődjenek kollégistáikkal, hogy azok végzésük után örömmel és jó szívvel térjek haza szülőföldjükre.

Az első új népi kollégiumokat a különböző párt-, KISZ-es, tanácsi stb. oktatóközpontok, vezetőképző iskolák épületeiben kell elhelyezni, de a felszabaduló katonai létesítmények közül is az arra alkalmasakat kollégiumokká kell átalakítani. A jelenlegi állami kollégiumok költségvetési keretükkel együtt kerüljenek tanácsi kezelésbe.

Az új népi kollégiumok alapítását ne tekintsük az erőszak áldozatául esett NÉKOSZ-kollégiumok visszaállításaként, de az új népi kollégiumok vegyék át és fejlesszék tovább a NÉKOSZ hagyományaiból, módszereiből mindazt, ami a mai világunkban is jó és hasznos, tanuljanak a többi nagyhírű, ősi magyar kollégiumtól is.
Az új népi kollégiumok nyújtsanak baráti segítséget a középiskolás kollégiumoknak, hogy azok is kialakíthassák sajátosságaiknak megfelelt kollégiumi rendszerüket.

Budapest, 1989. március 15.

Lévai Zoltán (Lézo)
 
 

.Műegyetem Baráti Köre Budapest, 1989. pp. 286-288
.