Máté István: Boldoggá tette Patak, ezért gazdagította Kisújt

     A cím csak annyit árul el, hogy valakit boldoggá tett Patak, s ez a valaki Kisújt gazdagította. Most megfejtem: Sárospatakról, valamint Kisújszállásról beszélek.
     A címben még nem említett valaki pedig?... Édesanyám. Ő, akinek élete Kisújszálláson szinte végig a Táncsicsról elnevezett utcán telt a szülői házban (a Piculás sarkán kezdődő utcát régen Nádornak nevezték). 
     Az Ajánlásból idézek. Kecze István, Kisújszállás polgármestere fogalmazta meg a következő sorokat a könyvről:
     "Lapjain két történet bontakozik ki előttünk. Az egyik Szűcs Rózának, a későbbi Máté Istvánnénak az ifjúkori naplójából és későbbi, töredékes feljegyzéseiből kirajzolódó élettörténete - a másik pedig a fiának, Máté Istvánnak, az érzékeny, gondolkodó embernek a belső, lelki útja: az édesanyjához kapcsolódó emlékei, töprengései, kutatásai, értelmezései. A két vallomás (a napló és a hozzáfűzött gondolatok) őszintesége megragadja az olvasót, a közölt dokumentumok pedig még hitelesebbé teszik az édesanya életének leírását."
     A mű Utószavában Dr. Ducza Lajos református gondnok, helytörténész szólal meg. Néhány mondatát idézem most:
     "Az édesanya naplója, a fennmaradt levelek és feljegyzések adják a mű gerincét. Ami belőlük elénk tárul, az nem csak életrajzi, hanem helytörténeti vonatkozásban is figyelemre méltó; korrajza Kisújszállás második világháború előtti és utáni közösségi életének és a református gyülekezetben folyó munkának.
     A könyv lapjain megismerhetjük egy kisújszállási lány, Szűcs Rózsika fiatalkori életét, hitének megerősödését, majd megtérését, gyülekezeti munkáját, közösségi életét, felnőttkori életútját. Előttünk bontakozik ki egyénisége, melyet a vallásos családi háttér erősít, majd a gyülekezeti munka tesz magabiztossá.
.
     Életének meghatározó momentuma a két sárospataki felkészítés."

     A kiadványban 12 színes fénykép található olyan kisújszállási és kunsági kézimunkákról, amelyekről Szenti Ernő művésztanár így vallott: "Munkáit látva átélhetjük a népművészet formai szépségét, kompozíciós rendjét, az egybecsengetett színek harmóniáját, tisztaságát." 
     Édesanyám kezének munkáiról van szó.
     
     Ezekről, továbbá Édesanyám versmondásairól is beszél a könyvem.

(A Kisújszállási Művelődési Központ és Könyvtár kiadásában 2017-ben megjelent mű 1000 Ft-os áron, többek között az Arany János Városi Könyvtárban és a Vigadóban vásárolható meg.)